System CMS dla firm – zalety i wady

Współcześnie, trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek działalność gospodarczą bez strony internetowej. Może mieć ona formę stricte informacyjną, z zaakcentowaniem kontaktu do firmy i zakresu jej działalności, ale równie dobrze może mieć rozbudowaną formę, jak w przypadku sklepu internetowego. W każdym przypadku stronę można stworzyć w oparciu o system zarządzania treścią, czyli CMS. Warto poznać jego podstawowe zalety i wady. Czy zawsze potrzebna tu będzie opieka informatyczna?

Możliwość dodawania treści i jej modyfikowania bez znajomości języka programowania

Podstawową zaletą systemów CMS jest możliwość kreowania treści strony bez znajomości języka programowania. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia niewielkich sklepów internetowych działających w ramach systemu. Dzięki temu wszelkie modyfikacje, dodawanie nowych produktów, czy wprowadzanie i usuwanie promocji można wykonywać intuicyjnie. Dodawanie grafik, postów na blogu firmowym nie stanowi żadnego problemu. W przypadku rozbudowanego systemu można także dodawać i usuwać komentarze, prowadzić moderację, a także sprawną obsługę newslettera. Warto zauważyć, ze systemy CMS oparte na Open Source są całkowicie bezpłatne. Z pewnością będą doskonałym wyborem dla firm, które za ich pośrednictwem nie prowadzą działalności handlowej.

Możliwość korzystania z dedykowanego bądź licencjonowanego systemu CMS

W ramach systemu autorskiego na stronie znajdują się dokładnie te rozszerzenia, których się potrzebuje. Ponadto strona jest lepiej zabezpieczona dzięki temu, że kod nie jest ogólnodostępny. W przypadku systemu licencjonowanego zwiększa się funkcjonalność CMS, a mianowicie zyskuje się pomoc techniczną, która jest zawsze dostępna. Jest to system tańszy od dedykowanego. Oczywiście wszelkie zmiany w dedykowanym systemie CMS wiążą się w ingerencję w kod strony. Dlatego często potrzebna jest tu znajomość programowania, zatem bez opieki informatycznej się nie obejdzie. Konieczny jest dobry kontakt z firmą informatyczną, która będzie dokonywać modyfikacji w krótkim czasie. Dopasowanie systemu CMS do własnych potrzeb musi wiązać się również z optymalizacją kosztów. Jeśli jednak strona działa bez zarzutu i szybko się ładuje to przez jakiś czas nie potrzebne będzie ingerowanie w jej treść w sytuacji, gdy ma ona charakter sticte reklamowy i informacyjny, natomiast nie prowadzi się w ramach jej funkcjonowania sklepu internetowego, który wymaga jednak wprowadzania częstych zmian, aby podtrzymać zainteresowanie klientów.

Podatność na ataki systemu CMS opartego na Open Source

systemy cms

Jedną z wad otwartego systemu CMS jest to, że kod z łatwością może tu złamać i jest ogólnodostępny. W związku z tym zapewnienie bezpieczeństwa strony jest trudne, a czasem nawet niemożliwe. Osoby prowadzące sklepy internetowe powinny raczej zakładać witryny z profilem zaufanym na serwerach dedykowanych, bądź takich o dużych zasobach. Tutaj konieczna jest ciągłość działania bez przerw i awarii wtyczek czy serwerów, dlatego też lepszym rozwiązaniem jest stworzenie sklepu w oparciu o wiedzę programisty.

Trudności w tworzeniu bardziej złożonych stron internetowych

Warto wiedzieć, że w przypadku bardziej skomplikowanych stron nie warto wybierać systemu zarządzania treścią opartego na WordPress. Wprawdzie ze względu na popularność znajdziemy tu mnóstwo tematów pomocy i rozwiązań problemów, jednak nie ulega wątpliwości, że skrypt może nie działać jak należy w przypadku wbudowania większej ilości wtyczek. Do rozbudowanych witryn internetowych lepiej sprawdzają się systemy takie jak Joomla, czy Drupal.
Tutaj można tworzyć znacznie bardziej rozległe drzewo kategorii. Oczywiście trzeba pamiętać, że pojemność serwera jest tutaj ograniczona, dlatego w najbardziej skomplikowanych projektach lepiej korzystać z dedykowanych rozwiązań. Bardzo ważna jest również stała opieka informatyczna.

Każda firmowa strona internetowa musi działać bez zarzutu. Możliwość tworzenia treści blogowych łatwo i szybko pozwala wpływać na ruch na stronie, a jednocześnie nie pozostawać w tyle za konkurencją. Z tego powodu dynamicznie współpracujące z klientami przedsiębiorstwa powinny stawiać na sprawdzone rozwiązania, ale opatrzone dodatkowymi środkami bezpieczeństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here