programista na własnej działalności gospodarczej

Osiem godzin w biurze przez pięć dni w tygodniu? W wielu branżach już dawno nie pracuje się na takich zasadach. A już zwłaszcza w branży IT na takie warunki zgodzi się bardzo niewielu pracowników.

Jak się pracuje w IT?

Programista to w dzisiejszych czasach najbardziej poszukiwany pracownik ze wszystkich branż. Firmy płacą nawet swoim pracownikom za polecenie i namówienie znajomego, by pracował dla nich. Premie sięgające nawet kilku tysięcy złotych za przyprowadzenie chętnego do pracy na takim stanowisku są dziś na porządku dziennym. Nie może więc dziwić, że i warunki pracy muszą być zdecydowanie bardziej elastyczne niż jeszcze 10-15 lat temu.

Co się zmieniło? Przede wszystkim wynagrodzenia, choć one od wielu lat w branży IT były zdecydowanie najwyższe w Polsce, ale i w Europie. Trudno znaleźć inną branżę, gdzie nie tylko wysoko wyspecjalizowani specjaliści, ale też zwykli, szeregowi pracownicy, zarabiają tak dużo. W IT nikt nie porównuje się do średniej krajowej, a do zarobków w innych częściach Europy i świata. Bo programista może pracować dosłownie wszędzie, a jego pracodawcą będzie firma z USA czy wysoko rozwiniętych państw europejskich. A tam wciąż zarabia się znacznie więcej niż w Polsce.

programista na własnej dg

Programista na własnej działalności gospodarczej

Coraz częściej ten wolny zawód jest traktowany w ten sposób nie tylko dlatego, że można mieć dowolne miejsce pracy, ale też dowolną umowę. To nie pracodawca narzuca programiście warunki współpracy. Najczęściej to programista proponuje na jakich warunkach chce współpracować.

Wielu osobom najbardziej opłaca się działalność gospodarcza. Nie dość, że płacą wtedy 19 procent podatku, niezależnie od tego jak dużo zarobią, to jeszcze dużą część kosztów mogą odliczyć. W koszty wrzucane mogą być wszystkie zakupy sprzętu elektronicznego, ale także część wydatków na samochód czy nawet energię elektryczną i media, jeśli firma zarejestrowana jest w domu.

Poza tym, dzięki prowadzeniu działalności gospodarczej, można świadczyć również usługi na rzecz innych przedsiębiorstw, a zapotrzebowanie jest ogromne.

Jak zostać programistą

Najłatwiej oczywiście skończyć studia. Ale wbrew pozorom wcale nie jest to konieczne. Obecnie można skończyć mnóstwo kursów, które w części są refundowane przez Unię Europejską. Dzięki dotacjom, które pokrywają nawet 80 procent wartości kursu po roku, maksymalnie dwóch można już być nie lada biegłym w wąskiej dziedzinie.

Warto więc postawić na specjalizację, która określana jest jako przyszłościowa i kształcić się głównie w tym kierunku. Obecnie na topie są aplikacje i praktycznie wszyscy, którzy znają się na ich tworzeniu mogą przebierać w ofertach. Firmy zaczynają rekrutować już na początku studiów i zatrudniać w ich trakcie, by „zaklepać” sobie najlepszych i najbardziej perspektywicznych pracowników, którzy w krótkim czasie staną się ekspertami i będą mogli szkolić innych.

Za tym wszystkim idą również inne benefity – nie tylko praca w domu o dowolnej porze i elastyczność w zakresie umowy określającej współpracę. Pracownicy mogą liczyć nie tylko na pieniądze za wykonane zadania, ale również płatne przestoje, które gwarantuje firma. Oczywiście są to często przestoje wyłącznie teoretyczne, bo pracy jest tak dużo, a ludzi tak mało, że część przedsiębiorstw ma zadania rozpisane nawet na kilka lat do przodu.

programista w pracy

Na co może liczyć informatyk?

Jakie dodatki oprócz pieniędzy otrzyma informatyk za swoją pracę? Najczęściej jest to pakiet medyczny, który powoli staje się standardem. I to nawet w najmniejszych firmach, które muszą walczyć o pracowników z największymi korporacjami.

Oprócz tego dochodzi pakiet sportowy: karty uprawniające do zniżek na wejścia do siłowni to już standard, więc trzeba iść dalej. W grze są obecnie roczne karnety na squasha, bowling, tenisa, tenisa ziemnego, basen, a także wiele innych. W największych firmach to pracownicy decydują o tym, jakie chcą mieć dodatki i samochód służbowy, komputer czy najnowszy telefon nie robią już dawno na nikim żadnego wrażenia.

Ile można zarobić w IT?

To temat rzeka. Pensje rzędu kilku tysięcy złotych dla naprawdę początkujących, to dziś standard. Po kilku latach pracy pensja oczywiście rośnie. Kierownicy zespołów zarabiają ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie i nie jest to niczym niezwykłym. Specjaliści z wąskich dziedzin IT często zarabiają nawet kilka razy więcej. I oczywiście wysokość pensji zależy od tego czy pracujemy dla krajowego podmiotu czy naszym pracodawcą jest firma zagraniczna. W tym drugim przypadku zarabia się znacznie więcej.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here