jak zostać programistą

Zawód programisty uważany jest obecnie za jeden z najbardziej rozwojowych i dochodowych zawodów w branży informatycznej. Duże zarobki, możliwość pracy jako freelancer czy praca zdalna to tylko niektóre z zalet, które przyciągają każdego roku nowe osoby do programowania.
Również nie bez powodu w ostatnich latach notuje się tak duży przyrost kandydatów na studia informatyczne ze specjalizacjami w programowaniu oraz na studia programistyczne.

Dużo osób zdaje sobie sprawę z faktu, że znajomość programowania, najlepiej w kilku różnych językach, jest obecnie bardzo pożądana przez pracodawców z wielu branż, głównie jednak z branży informatycznej. Według badań firmy doradczej Experis w latach 2014-2016 popyt na usługi programistyczne wzrósł aż o 30 procent.

Sama fraza „Zatrudnię programistę” stanowi według badań 90% wszystkich ofert pracy z działu IT. Liczby te wydają się porażające. Dlatego też sporo z nas postrzega studia programistyczne i zawód programisty jako prawdziwego Złotego Graala. Wiele młodych osób, zarówno w wieku maturalnym, jak i potem w trakcie studiów i po studiach, zastanawia się czy nie spróbować swoich sił w zawodzie programisty.

Zadajemy sobie wówczas pytanie jak zostać programistą?

Dla większości z nas specyfika zawodu programisty wydaje się czarną magią, która jest absolutnie poza naszym zasięgiem, czymś czego nie jesteśmy się w stanie nauczyć, jeżeli nie zaczęliśmy w bardzo młodym wieku. Nie jest to jednak to końca prawdą i programowanie wcale nie jest aż tak zamkniętym zawodem.

Pierwszym problemem, który narósł w ostatnich latach wokół tematu programowania jest pytanie, czy studia programistyczne są w ogóle potrzebne i pożądane w zawodzie programisty. Zdania w tym temacie są bardzo podzielone. Na pewno studia programistyczne są polecane dla osób młodych, których znajomość programowania nie stoi na bardzo wysokim poziomie. Należy pamiętać, że są to studia wymagające i potrzeba na nie dużo czasu, dlatego pogodzenie ich z pracą lub rodziną często jest niemożliwe.

informatyk i zarobki

Zawód programisty jest bardzo specyficznym zawodem i nie potrzeba żadnych studiów żeby zostać zatrudnionym lub żeby oferować swoje usługi jako freelancer. Oczywiście, w wielu przypadkach studia programistyczne lub informatyczne pomagają, szczególnie we wdrożeniu się w środowisko IT i znalezieniu pierwszej pracy w zawodzie – rekruterzy z firm IT bardzo często szukają nowych pracowników wśród najlepszych studentów.

Na szczęście i bez tego można znaleźć pracę programisty

Wystarczy tylko dużo umiejętności i chęć nauki. Istnieją trzy podstawowe sposoby na naukę programowania. Należą do nich:
1. Samodzielna nauka w oparciu o książki, poradniki i videotutoriale.
2. Nauka programowania na kursach online.
3. Intensywne kursy zawodowe odbywające się w tzw. trybie bootcampowym.

Pierwsza z metod, czyli nauka w oparciu o znalezione przez nas materiały jest z reguły najtrudniejsza i najdłuższa. Nie oznacza to jednak, że musi być najmniej efektywna. Jeżeli mamy znajomego programistę, który jest nam w stanie poradzić z których źródeł rozpocząć naszą naukę, a także pomóc nam postawić pierwsze kroki w nauce, to samodzielna nauka często może być bardzo szybkim i dobrym sposobem na nauczenie się programowania, na początku podstaw, a z czasem bardziej zaawansowanego poziomu. Warto mieć też na uwadze, że internet jest pełen osób, które są chętne w zupełności za darmo, pomóc nam w nauce programowania. Istnieją dziesiątki forów, które mają specjalne działy poświęcone tylko temu.

Druga z metod wymaga od nas zainwestowania własnych pieniędzy. Daje nam jednak pewność (oczywiście, że jeżeli kurs jest prowadzony przez profesjonalistę), że zaczniemy naszą naukę w możliwie jak najodpowiedniejszy sposób.

progrmista w pracy

Trzeci sposób jest bardzo wymagający i najdroższy, jednak jednocześnie w większości przypadków daje największe rezultaty. Kursy Bootcamp to bardzo intensywny tryb nauki, który cechuje się jednocześnie dość krótkim czasem trwania. Kursy bootcampowe trwają z reguły kilka tygodni i przygotowują swoich uczestników do pracy w zawodzie programisty.

Kursy te koncentrują się jednocześnie na najbardziej istotnych, z punktu widzenia przyszłego programisty, umiejętnościach praktycznych. Kursy Bootcamp odbywają się nie tylko dla zawodów z branży IT. Główną wadą tego rozwiązania, która dla wielu będzie nie do przeskoczenia, są wysokie koszty. Koszt udziału w takim kursie waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Nieważne którą z metod się wybierze, należy mieć na uwadze zawsze jedno: nauka programowania wymaga ogromnej motywacji, chęci, systematyczności i samozaparcia. Bez tego zostanie dobrym programistą jest praktycznie niemożliwe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here