arduino programowanie

Coraz więcej firm na całym świecie stara się dodać kodowanie i elektronikę do swoich programów edukacyjnych dla producentów. Jednym z najlepszych sposobów na zrobienie tego jest integracja z projektami i lekcjami Arduino w przestrzeni twórczej.
Odkryliśmy, że wielu nauczycieli-twórców nie pogrążyło się w kodowaniu lub Arduino, ponieważ uważają, że programowanie jest przerażające. Z tego powodu napisałem krótki opis porad dla absolutnie początkującego, bez żadnego doświadczenia.

Co to jest Arduino?

Arduino to programowalna płyta z otwartym dostępem do kodu źródłowego, która może być zintegrowana z szeroką gamą projektów w zakresie zarówno prostych, jak i złożonych projektów. Ta płyta zawiera mikro kontroler, który może być zaprogramowany do wykrywania i kontrolowania obiektów w świecie fizycznym. Reagując na czujniki i wejścia, Arduino może współpracować z szeroką gamą wyjść, takich jak diody LED, silniki i wyświetlacze. Ze względu na elastyczność i niskie koszty, Arduino stało się bardzo popularnym wyborem dla twórców, którzy chcą tworzyć interaktywne projekty sprzętowe.

Arduino zostało wprowadzone w 2005 r. We Włoszech przez Massimo Banzi jako sposób na to, aby nie inżynierowie mieli dostęp do taniego, prostego narzędzia do tworzenia projektów sprzętowych. Ponieważ oprogramowanie jest open-source, jest wydana na licencji Creative Commons, która pozwala każdemu stworzyć własne programy. Jeśli przeszukasz internet, znajdziesz tam setki zgodnych z Arduino klonów i odmian, ale jedynie oficjalne egzemplarze mają Arduino w nazwie.

Rodzaje Arduino

Arduino to świetna platforma do prototypowania projektów i wynalazków, ale może być myląca, gdy trzeba wybrać odpowiednią wersje. Jeśli jesteś nowicjuszem, zawsze myślałeś, że istnieje tylko jedna wersja „Arduino” i to wszystko. W rzeczywistości istnieje wiele odmian oficjalnych wersji Arduino, a są setki innych od konkurentów oferujących klony. Ale nie martw się, pokaże ci, od którego zacząć w dalszej części artykułu.
Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze wersji, jest rodzaj projektu, który chcesz wykonać. Na przykład, jeśli chcesz stworzyć elektroniczny projekt do przenoszenia obiektów, możesz rozważyć deskę LilyPad firmy Sparkfun. LilyPad został zaprojektowany do łatwego montowania i obsługi ruchomych projektów. Jeśli twój projekt ma mały rozmiar, możesz użyć Arduino Pro Mini, który ma bardzo małą powierzchnię w porównaniu do innych płyt.

arduino programowanie dla każdego

Następnie skupie się na mojej ulubionej płytce Arduino, którą zalecam początkującym użytkownikom.

Arduino Uno
Jedną z najpopularniejszych wersji Arduino jest Arduino Uno. Choć w rzeczywistości nie była to pierwsza płyta, która miała zostać wydana, pozostaje najbardziej aktywnie używana i najszerzej udokumentowana na rynku. Ze względu na swoją ekstremalną popularność Arduino Uno ma mnóstwo samouczków i forów poświęconych projektowi w Internecie, które mogą pomóc w rozpoczęciu lub usunięciu problemów. Jestem wielkim fanem Uno z powodu jego wspaniałych funkcji i łatwości użytkowania.

Na rynku jest też wiele naprawdę świetnych klonów. Jednym z najlepszych powodów do zakupu klonu jest fakt, że są one generalnie tańsze niż ich oficjalny odpowiednik. Na przykład Adafruit i Sparkfun sprzedają wariacje płyt Arduino, które kosztują mniej, ale wciąż mają tę samą jakość oryginałów. Jedno słowo należy zachować ostrożność, kupując wersje od firm, których nie znasz.
Arduino Uno potrzebuje źródła zasilania, aby mogło działać i może być zasilane na wiele sposobów. Możesz zrobić to, co większość ludzi i podłączyć płytę bezpośrednio do komputera za pomocą kabla USB. Jeśli chcesz, aby Twój projekt był mobilny, rozważ użycie akumulatora 9V, by dać mu wystarczające napięcie. Ostatnią metodą byłoby użycie zasilacza 9V.

arduino programowanie

Innym bardzo ważnym elementem podczas pracy z Arduino jest płyta lutowań. To urządzenie pozwala na testowanie projektu Arduino bez konieczności stałego łączenia obwodu razem. Używanie tablicy prototypowej pozwala tworzyć tymczasowe prototypy i eksperymentować z różnymi projektami obwodów. Wewnątrz otworów (punktów połączeń) plastikowej obudowy znajdują się metalowe klipsy, które są połączone ze sobą za pomocą pasków z przewodzącego materiału.

Arduino programowanie

Po utworzeniu obwodu na płytce prototypowej, musisz przesłać program (znany jako szkic) do Arduino. Szkic to zestaw instrukcji, który informuje kompilator o tym, jakie funkcje musi wykonać. Plansza Arduino może pomieścić i wykonać tylko jeden szkic na raz. Oprogramowanie służące do tworzenia szkiców Arduino nosi nazwę IDE, czyli Integrated Development Environment. Oprogramowanie można pobrać bezpłatnie i można je znaleźć na oficjalnej stronie Arduino;

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here