programowanie cnc

Programowanie CNC to termin, który wielu osobom może wydać się dość niejasny. Nazwą tą określa się proces generowania programu – oczywiście we właściwym formacie i języku – którego podstawowym zadaniem jest umożliwienie sterowania pracą różnorodnych maszyn przemysłowych. Programowanie CNC musi opierać się na uzyskiwaniu kodu NC, przy czym otrzymanie go powinno zająć maksymalnie krótki czas. Warto wyjaśnić, że kod NC to po prostu zapis kolejnych poleceń przeznaczonych dla danej maszyny. Na ich podstawie ma ona wykonać obróbkę CNC

Programowanie CNC może być wykonane różnymi metodami

Czasem do wytworzenia kodu wykorzystuje się odpowiednie narzędzie. Pomaga ono sprawnie przeprowadzić cały proces, znacznie skracając jego czas. Ponadto jest elementem niezwykle praktycznym, zwłaszcza gdy w grę chodzi sterowanie obróbką wyjątkowo skomplikowanych części. Programowanie CNC powinno być przede wszystkim efektywne, dające rezultat w postaci najbardziej optymalnych, prostych, szybkich i ekonomicznych rozwiązań.

Uzyskiwanie wspomnianego już wcześniej kodu przeprowadza się manualnie (czyli ręcznie) lub automatycznie, a więc przy wsparciu odpowiednich, specjalnie do tego przeznaczonych narzędzi. Pierwszy wariant dotyczy zwykle części o mniej skomplikowanych kształtach, niewymagających żadnych szczególnie zawiłych czynności w czasie obróbki. W innym wypadku rozwiązanie to nie jest wskazane.
Bardziej skomplikowane kształty wiążą się z koniecznością wykorzystania zupełnie innego toru ruchu. W takiej sytuacji najbardziej korzystną opcją jest bez wątpienia programowanie CNC metodą automatyczną lub interaktywną. Wówczas cały proces wspierany jest dodatkowymi elementami pomocniczymi, które umożliwiają przeprowadzenie obróbki wymagających części w bardzo dokładny sposób. Warto też dodać, że zdarza się również tak, iż stosowane są obie wymienione metody naraz.

przemysł cnc

Jak widać, programowanie CNC nie należy do najprostszych rzeczy

Osoba, która chce zajmować się zawodowo tego typu zadaniami, musi zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Programista bez fachowej wiedzy teoretycznej wspartej rzecz jasna umiejętnościami praktycznymi w zakresie programowania maszyn CNC, nie będzie w stanie profesjonalnie wykonać tego typu czynności.
Kandydaci na takie stanowiska, poza kwalifikacjami, muszą również posiadać określony zestaw cech i zdolności, które są właściwie niezbędne w takiej pracy. Zawód te wymaga choćby dużej precyzji, cierpliwości, skupienia, uwagi, niezwykle istotna jest także umiejętność prawidłowego widzenia przestrzennego. Oczywiście wymagań jest nieco więcej, choćby związanych z posiadaniem wiedzy dotyczącej programowania 3D. Warto zapoznać się z dokładniejszymi informacjami na ten temat, jeśli planuje się swoją zawodową przyszłość właśnie z CNC.

cnc

Skąd w takim razie wziąć całą potrzebną do tego wiedzę oraz nabrać umiejętności? Na pewno programowanie CNC dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z nim do czynienia, może być w początkowym etapie sprawą niezwykle trudną. Bez wątpienia rozwiązaniem najlepszym w takiej sytuacji jest po prostu zapisanie się na odpowiednie szkolenie. Kursy z programowania CNC to dziś sprawa ogólnodostępna.

Każdy, kto chce zdobyć wiedzę w tym zakresie, może zapisać się bez trudu na tego rodzaju zajęcia. Oferty przedstawiane są m.in. w internecie, dlatego nie ma problemu by znaleźć odpowiednią szkołę. Warto dodać, że programowanie CNC i szkolenie w tej dziedzinie najczęściej wymaga jedynie posiadania wiedzy technicznej, a niekiedy również wykształcenia zawodowego na odpowiednim kierunku, jak np. elektryk lub mechanik. Ważną sprawą jest też oczywiście umiejętność obsługiwania sprzętu komputerowego. Doświadczenie w branży jest wymagane znacznie rzadziej.

Udział w kursie pozwala opanować programowanie CNC na odpowiednim poziomie. Uczestnik zaznajamiany jest nie tylko z samą teorią, ale również ma szansę przeprowadzania ćwiczeń praktycznych. Możliwość ta z znacznym stopniu przyczynia się do szybszego przyswojenia zagadnień w zakresie programowania CNC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here