Wysoka jakość obrazu w domu

Już wkrótce nikt nie będzie pamiętał czasów, w których telewizja kojarzyła się głównie ze śnieżącym obrazem w niskiej rozdzielczości. Technologia zarówno transmisji sygnału, jak i samego wyświetlania poszła do przodu na tyle, że standardem już staje się oglądanie telewizji w jakości premium UHD 4K. W jaki sposób uzyskać taką jakość w domu?

Jaka rozdzielczość zapewnia wysoką jakość?

Nazewnictwo związane ze standardami jakości obrazu jest nieco zawiłe ze względu na dużą ilość różnych, konkurujących ze sobą standardów transmisji. Z tego względu przybliżymy tylko najbardziej znane formaty. Popularne określenie HD, czyli High Definition dotyczy przede wszystkim dwóch rozdzielczości: 1920 x 1080 i 1280 x 720, czyli po prostu obrazu o odpowiednio 1920 lub 1280 pikselach szerokości i 1080 lub 720 wysokości. Aktualnie większość dostawców telewizji oferuje przynajmniej część kanałów w takim standardzie.

Rozdzielczość HD zapewnia bardzo ostry obraz na monitorze komputera lub średnich rozmiarów telewizorze. Niestety, gdy mamy do czynienia z większym wyświetlaczem w telewizorze takim jak Samsung 55nu8042 (55 cali przekątnej) czy LG 60UK6200 (60 cali przekątnej ekranu), piksele obrazu w HD zaczynają się „rozciągać” i obraz traci na jakości. Z tego względu rozwinięto technologie takie jak premium UHD 4K, polegające na transmisji w wysokiej rozdzielczości. 4K oznacza ekran o boku 4 tysięcy pikseli, a dokładnie 3840 x 2160. Jest to dokładnie dwa razy więcej niż w HD 1080p, dzięki czemu obraz jest szczegółowy nawet na naprawdę dużym ekranie.

Jakiego sprzętu potrzebujemy, by oglądać w premium UHD 4K?

W pierwszej kolejności konieczny jest dostęp do sygnału w takiej jakości. Należy zatem porównać oferty różnych dostawców telewizji, by zobaczyć, którzy spośród nich oferują dekoder obsługujący rozdzielczość 4K. Jest to format, który dopiero staje się standardem, dlatego nie wszyscy operatorzy posiadają go w swojej ofercie. Nie ma tutaj znaczenia, czy mamy do czynienia z ogólnopolską, czy też lokalną firmą – czasami mniejsi dostawcy posiadają bardziej zaawansowane technologie od gigantów!

Następnym i najważniejszym krokiem jest wybór telewizora. Tutaj mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości, uzależnionych głównie od zasobności naszego portfela. Dolna granica kwoty, jaką należy przeznaczyć na telewizor obsługujący premium UHD 4K, to nieco powyżej 2000 zł. W takiej cenie znajdziemy na przykład telewizory marki Sharp o rozdzielczości do 60 cali. Jeżeli natomiast jesteśmy przygotowani na nieco większy wydatek, możemy wybierać wśród produktów liderów na rynku telewizorów, jak na przykład LG 60UK6200 czy Samsung 55nu8042. O górnej granicy cenowej trudno natomiast mówić, ponieważ przy bardzo dużym budżecie można już rozważyć telewizory o gigantycznej rozdzielczości 8K, zarezerwowanej dla ekranów powyżej około 70-80 cali.

Czym różnią się telewizory poza przekątną ekranu? Znaczenie ma zastosowana w wyświetlaczu technologia, od której zależy nasycenie kolorów czy kontrast obrazu. Telewizory różnią się także pobocznymi funkcjami jak dostęp do internetu przez Wi-Fi czy obsługa platform VOD. Warto porównać różne modele na własne oczy, by wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here