stawki programistów za godzinę pracy

Współcześnie branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się. Dużo ludzi mówi, o ogromnej ilości miejsc pracy i o zarobkach, o których niejeden może pomarzyć. Czy tak jest naprawdę? Z tego tekstu dowiesz się o pracy programisty wszystkiego, co istotne.
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń stawki programistów za godzinę pracy wahają się między cztery i pół tysiąca złotych a dziewięć tysięcy. Pensja będzie zależeć od stażu pracy, wykształcenia i wielkości firmy oraz region zatrudnienia.

A jak wygląda praca programisty?

Trudno jednoznacznie powiedzieć. Developerzy przede wszystkim pisze programy komputerowe i rozwiązuje problemy, jakie napotka na drodze, często również testuje gotowe programy – dlatego cechy takie jak zdolność analitycznego i logicznego myślenia, a także wytrwałość i cierpliwość są bardzo przydatne w tym zawodzie. Programiści zazwyczaj znajdują zatrudnienie w dużych korporacjach, agencjach reklamowych lub tak zwanych Software House.

Korporację charakteryzują się tym, że zatrudniają setki lub nawet tysiące osób. Często poza dobrymi zarobkami, można liczyć na kartę uprawniającą do darmowego korzystania z siłowni lub basenu, a także na prywatny pakiet medyczny. W korporacjach często pracę wykonuję się w systemie Scrum. System ten bazuje na pracy wykwalifikowanego zespołu pracowników, którzy wykonują projekt właściciela produktu, często nazywanego po angielsku Produkt Owner. Nad pracą zespołu programistów czuwa Scrum Master, który koordynuje ich pracę i stara uczynić się ją jak najbardziej efektywną.

kod, informatyka

Warto zwrócić uwagę na to, że nad projektami będzie pracować bardzo wiele osób, a polityka firmy może zabraniać o ich szczegółach, dlatego korporacja niekoniecznie jest najlepszym miejscem, do tworzenia swojego portfolio. Inaczej będzie wyglądać to w agencjach programowych. W tym miejscu będziesz wykonywać mnóstwo projektów, a wiele firm z tej branży jest powszechnie znana. Ponadto jest miejsce, w którym można nauczyć się pracy z wieloma technologiami. Mimo zalet intensywność pracy w agencji reklamowej może być dużym problemem. Software House to firmy, które przede wszystkim zajmują się dostarczaniem oprogramowanie i poświęcają dużo uwagi nowym technologiom.

Jest wiele dróg, by znaleźć pracę w tym zawodzie. Jedną z nich może być ukończenie studiów informatycznych. Poza nauczeniem się programować zdobędziesz szeroką wiedzę z pokrewnych dziedzin oraz tytuł inżyniera lub magistra, co może zwiększyć jego wartość na rynku pracy i a także podnieść jego zarobki. Problemem jest to, że jest to czasochłonny sposób, dlatego może być optymalny dla młodych osób. Jeśli nie masz możliwości studiowania lub chcesz szybko zmienić branżę, w której pracujesz, nic straconego – są inne sposoby, żeby zostać developerem.

W serwisie StackOverflow, który jest internetową, międzynarodową społecznością programistów, większość czynnych użytkowników deklaruje, że nie ukończyła studiów informatycznych. Jedną z możliwości jest samodzielna nauka – w internecie można znaleźć wiele stron, kursów online i platform e-learningowych, z których możesz skorzystać. Warto również poszukać książek dotyczących kodowania. Jeśli ma się taką możliwość, warto spytać o radę kogoś, kto zajmuję się zawodowo programowaniem, żeby wybrać najlepsze źródło informacji.

stawki programistów

Dzięki temu, że samodzielnie kontroluje się czas i przebieg nauki, jest to doskonały wybór dla osób, które muszą ułożyć swoją naukę, pod styl życia. Niestety, zdobywając umiejętności w ten sposób, ciężko będzie ci na bieżąco weryfikować postępy w nauce, a także możesz wyrobić sobie złe nawyki, które będą przeszkadzać ci w dalszej pracy. Jeśli żadna z tych form nauki nie odpowiada twoim potrzebom, dobrym rozwiązaniem mogą być kursy stacjonarne, często przybierające postać bootcampów, czyli bardzo intensywne, kilkutygodniowe zajęcia z profesjonalistami.

Dużą zaletą tego typu nauki jest to, że materiał jest przystosowany do realiów rynku pracy, a kursant zdobędzie wiedzę, której potrzebuje,by zostać developerem. Dzięki różnym formom nauki, takim jak ćwiczenia indywidualne, wykłady, zajęcia grupowe czy wykłady, łatwo uniknąć monotonii i znudzenia. Wadą tego rozwiązania są jego wysokie koszty – kursy kosztują nie raz kilka albo nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Praca programisty może być bardzo satysfakcjonująca

Pomijając naprawdę wysokie zarobki, dla wielu programistów ich praca, jest podobna do łamigłówki i jest ciągłą inteligentną stymulacją. Praca programisty niesie wiele korzyści i w przyszłości może być, najważniejszym zawodem, który przyćmi inne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here