podstawy programowania

Dla wielu, słowo „programowanie” kojarzy się z pewną sekretną wiedzą, dostępną tylko uzdolnionym matematycznie, zawsze nachylonym nad klawiaturą miłośnikom komputerów. Nic z tych rzeczy. Nie musisz doskonale wykonywać rachunku różniczkowego w pamięci o trzeciej nad ranem, lub być mistrzem fizyki teoretycznej. Programować może właściwie każdy, gdyż podstawy programowania wcale nie są bardzo trudne!

Jak nauczyć się programować

Podstawowym krokiem do tego, aby dobrze rozpocząć, jest stosowne nastawienie do tematu. Coraz częściej słyszy się, iż programowanie nie jest bardzo połączone z matematyką oraz iż to raczej zdolność analitycznego rozumowania, aniżeli liczenia ma znaczenie. Wielu programistom bliżej do odpowiedzi znanej oraz lubianej w Internecie – “to zależy”. Często zależy od projektu.

Więc także, zamiast na starcie się ograniczać, lepiej badać, co nam się podoba. Doskonałym polem do takich eksperymentów jest m.in.: Codecademy. Odnajdziesz tam specjalne kursy, dotyczące wielu technologii oraz to wszystko za darmo. Możesz uczyć się tego, jak funkcjonuje HTML/CSS, Python, Java, SQL lub Ruby.
Co istotne, na Codecademy kursy są opracowane w dosyć przystępny sposób, i tutejsza konsola, jaka wyrzuca nam błędy, jest opracowana pod kątem niedoświadczonych oraz cały interfejs został wykonany tak, aby łatwo było nam się w nim odnaleźć.

Jakie materiały teoretyczne?

Gdy bardziej poszukujemy teorii, należałoby rozejrzeć się na Coursera lub edx. Na tych platformach można odnaleźć kursy z różnych dziedzin, również w tematyce nauki programowania. Ruszają w odmiennym czasie, więc nie trzeba podawać tutaj linków do żadnych konkretnych.

Kursy na obu tych stronach działają na zasadzie wykładów i zadań do nich. Aby otrzymać certyfikat, należy wykonać na czas wszystkie zadania. Niestety, quizy kończące konkretne elementy są tu w postaci pytań oraz odpowiedzi, zatem nie będziemy tworzyć realnego kodu. Więc lepiej odpuścić sobie te strony na sam start, ponieważ warto naprawdę pisać kod, a nie jedynie o nim czytać. Tylko tak przekonamy się, czy dobrze się w tym czujemy.

podstawy programowania informatyk

Czy matematyka jest konieczna do nauki?

Nie. Krótka odpowiedź. Nie chodzi tutaj o to, iż negowana jest znajomość matematyki, lecz aby rozpocząć bawić się w HTMLu, lub JavaScripcie, matematyka całkowicie nie jest potrzebna. Stanowi to odwieczny problem humanistów, więc nastawienie pod tytułem „ale ja nigdy nie miałam zaawansowanej matematyki, jak ja dam radę z tym programowaniem”.

Odpowiedź jest naprawdę łatwa: po prostu dasz, spróbuj. Zresztą, nie ukrywajmy, nie chcemy tu tworzyć algorytmów lub teorii, jakie zmienią bieg ludzkości, chodzi nam o zakodowanie strony internetowej. Może i teoria zmieniająca bieg ludzkości byłaby niezwykle szczytnym planem, lecz jednakże zostałabym przy tych bardziej prozaicznych pragnieniach.

Pojawia się dużo opinii ostatnimi czasy, iż kodowanie stanie się niezwykle atrakcyjną pracą dla osób bez wykształcenia ścisłego, ponieważ zapotrzebowanie jest wielkie, a języka można nauczyć się relatywnie szybko. Niewątpliwie nie na zaawansowanym poziomie, lecz na pewno na odpowiednim, aby utrzymywać istniejące strony, lub programować nowe w prosty sposób. Warto zapoznać się z bardzo interesującym artykułem w owym temacie.

programowanie

Czy trzeba znać się na komputerach?

I tak, i nie. Nie trzeba znać zaawansowanych funkcji, konfiguracji systemu lub środowiska, lecz niewątpliwie trzeba dobrze poruszać się po systemie operacyjnym. Więc potrafić tworzyć katalogi, instalować programy, przechowywać pliki. Na szczęście, żyjemy w czasach całej komputeryzacji, zatem z całą pewnością zapisanie pliku na dysku, to umiejętność, jaką obecnie ma już każdy.

Większym kłopotem były dla większości programistów początki pracy z systemem kontroli wersji, gdzie uczyli się korzystać z konsoli Linuxa, lecz to na pewno nie jest zmartwieniem, kiedy stawiamy pierwsze kroki. Zresztą jak już się o czymś poczyta, okazuje się, iż nie jest to wcale takie ciężkie. Bardzo mogą bardzo pomóc produkty z kursu programowania Coders Lab, jaki można zrobić.

Czy trzeba znać angielski?

Tak. Tak. Tak. Bez angielskiego ani rusz. Większość materiałów do nauki jest w języku angielskim. Poza tym, języki programowania stosują angielski w swoich poleceniach. Kiedy wiemy, iż po angielsku obramowanie to border, nie musimy uczyć się na pamięć, iż obramowanie w CSS styluje się za pomocą słowa border, również to ogromne udogodnienie.

Angielski nie musi być na poziomie super-hiper zaawansowanym, istotne, żebyśmy rozumieli instrukcje w kursach lub polecenia wywoływane w kodzie. Na pewno nie warto uczyć się intensywnie angielskiego równocześnie z uczeniem się programowania od zera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here