programowanie

Programowanie jest obecnie bardzo pożądaną umiejętnością na rynku. Jak zacząć programować? Czy konieczne jest ukończenie pięcioletnich studiów, aby być dobrym programistą? A może wystarczy tylko trochę samozaparcia i pracy w domu? W artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Nauka programowania z pewnością nie musi trwać pięć lat. Wielu studentów informatyki znajduje pracę już na drugim czy trzecim roku studiów. To kiedy zaczniesz zarabiać zależy od tego jak intensywnie będziesz się uczył. Jeśli poświęcisz na naukę programowania więcej czasu, to szybciej staniesz się atrakcyjny dla pracodawców i szybciej znajdziesz zatrudnienie.

Czym właściwie jest programowanie?

Pracując jako programista, zwykle łączysz kilka technologii. Nie wystarczy więc znajomość jednego języka programowania. Zwykle będziesz musiał posługiwać się kilkoma technologiami, choć może nie w tak zaawansowany sposób. Ważne, abyś był otwarty na naukę nowych rzeczy przez cały czas. Załóżmy, że poznałeś wszystkie potrzebne technologie, które pozwolą ci napisać pełną aplikację. Musisz się nauczyć jeszcze łączyć technologie, stosować wzorce projektowe.

Musisz po prostu umieć pisać czysty kod, do którego będzie się chciało wracać i refaktoryzować. Twój kod musi być pisany porządnie, tak, aby inni programiści umieli go odczytać i zrozumieć. Ważna jest więc nie tylko znajomość języków programowania, ale też algorytmiki. Oczywiście będziesz korzystał z bibliotek, czyli gotowych rozwiązań, ale dobrze żebyś umiał samodzielnie zapisywać algorytmy w używanym języku programowania. Tego wszystkiego nauczysz się na przykład na studiach, ale możesz spróbować pracować w domu. W internecie znajdziesz wiele darmowych programów, w których znajdziesz wyjaśnienie czym są algorytmy i jak wyliczać ich złożoność.

nauka programowania informatyk

Nie można więc powiedzieć ile nauka programowania powinna trwać. Będąc nawet programistą z kilkuletnim doświadczeniem, dalej będziesz się uczył i poznawał nowe technologie. Praca programisty tak po prostu wygląda. Będziesz musiał wygospodarować sobie trochę czasu w domu na poznawanie nowinek technologicznych i doskonalenie swojego warsztatu.

Ważne jest twoje zaangażowanie i nieustanny rozwój

W pierwszej pracy nikt nie będzie wymagał od ciebie zaawansowanej znajomości dziesięciu technologii. Często wystarczają podstawy, na których poznanie nie trzeba kilku lat. Aby znaleźć pracę, wystarczy więc kilka miesięcy codziennej nauki programowania. Wystarczy, że każdego dnia przyswoisz jakąś część materiału, rozwiążesz jeden mały problem.

Ważne, aby powoli posuwać się do przodu. Możesz więc przerabiać jakiś internetowy kurs albo zapisać się na stacjonarne warsztaty. Powinieneś szukać różnych możliwości rozwoju. Poza nauką z internetu i książek ważne jest, aby mieć kontakt z innymi programistami. W ten sposób dowiesz się jak pracują inni i będziesz miał kogo poprosić o pomoc w kryzysowej sytuacji.

Ucząc się programowania, napotkasz wiele trudnych sytuacji. Czasem nie będziesz wiedział jak coś rozwiązać albo dlaczego pojawia się błąd. Zamiast posuwać się do przodu, spędzisz kilka godzin szukając rozwiązania na forach internetowych takich jak stackoverflow. Pamiętaj, że to normalna część pracy programisty. Nie wszystko wie się od razu, czasem po prostu trzeba się czegoś douczyć.

nauka programowania

Nie możesz się poddawać, jako programista musisz być cierpliwy i wytrwały. W takich sytuacjach przyda się bogate grono przyjaciół programistów, którzy będą mogli wesprzeć cię merytorycznymi uwagami. Czasem wato, aby na twój kod spojrzał ktoś z zewnątrz, z większym doświadczeniem, z szerszymi umiejętnościami. Dzięki temu zyskasz możliwość poprawienia swoich błędów a w dalszej perspektywie możliwość rozwoju.

Nauka programowania będzie więc wymagać twojego zaangażowania i poświęcenia masy twojego wolnego czasu. Przynajmniej na początku musisz popracować trochę więcej. Dzięki temu potem będziesz mógł się cieszyć uczestnictwem w ciekawych projektach. Decydując się na naukę programowania, zastanów się jakie projekty chciałbyś pisać w przyszłości.

Możesz się na przykład interesować budową stron internetowych, sztuczną inteligencją, albo tworzeniem aplikacji na urządzenia przenośne. Jako web developer poznasz inne narzędzia niż data scientist. Tworząc strony internetowe, ważne będzie dla ciebie jak prezentować dane, zaś pracując jako data scientist będziesz się mocniej skupiał na analizie danych. W tej pracy nie możesz zajmować się wszystkim. Jako programista musisz wybrać wąską ścieżkę rozwoju i nią podążać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here