Czym jest e-papier?

E papier to innowacyjne rozwiązanie, coraz chętniej stosowane w przemyśle. Czym jest, jak działa i jakie są jego największe zalety? Czym elektroniczny papier różni się od standardowych wyświetlaczy?

Co to jest e papier?

E papier łączy wygląd papieru i funkcje elektronicznego wyświetlacza. Powstał z potrzeby połączenia możliwości, które daje nowoczesna technologia, umożliwiająca stały dostęp do nieograniczonej liczby informacji i komfortu, który oczom dają tradycyjne wydruki na papierze. Firmy wciąż pracują nad ulepszeniami elektronicznego papieru, a z tego rozwiązania korzysta coraz więcej urządzeń. Producenci chcą, by korzystanie z ich sprzętu było dla oczu równie wygodne, co przeglądanie tradycyjnych czasopism czy książek. Standardowe ekrany przy dłuższym kontakcie, którego wymaga chociażby czytanie e-booków, bardzo męczą oczy. Matowy e-papier jest dla nich bezpieczny, nie natęża wzroku, jest bardzo wygodny w codziennym użyciu.

Jak działa papier elektroniczny?

Jeśli chodzi o wrażenia estetyczne, e-papier do złudzenia przypomina papier tradycyjny. Kontrast między barwami jest mniejszy, wyświetlacz jest matowy, nie męczy wzroku. Z e-papieru można czytać, a nawet po nim pisać z użyciem specjalnego rysika. Jaka technologia stoi za tym nowoczesnym rozwiązaniem? Kluczem są miliony mikroskopijnych kapsułek: czarnych, naładowanych dodatnio, i białych, naładowanych ujemnie. Cząsteczki umieszczone są w specjalnym płynie, którym powleczony jest wyświetlacz. Przez przyciągnie czarne cząstki tworzą piksele, które dla oka widoczne są jako litery, cyfry, dowolne kształty czy obrazy. Nowoczesny e-papier daje coraz więcej możliwości w tym względzie.

Największe zalety e-papieru

Dlaczego e-papier to doskonałe rozwiązanie dla przemysłu? Ten materiał ma wiele zalet, z których największe to:
– komfort oczu – e-papier nie emituje podświetlenia, przez co nie męczy wzroku, to idealnie rozwiązanie zwłaszcza do czytników e-booków
– czytelność – brak refleksów to także lepsza czytelność, w przeciwieństwie do tradycyjnych ekranów, e-papier nie odbija światła, dlatego tekst można oglądać pod różnym kątem, nie tracąc na wygodzie
– energooszczędność – e-papier pobiera małe ilości energii, na których może pracować prze wiele godzin, dobrej jakości czytników e-booków wykorzystujący elektroniczny papier może działać nawet przez 1000 godzin na naładowanym akumulatorze.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here