plc

Sterowniki PLC, czyli tzw. programowalne sterowniki logiczne, to uniwersalne urządzenia mikroprocesorowe. Za ich pomocą można w innowacyjny i nowoczesny sposób sterować pracą różnego rodzaju maszyn oraz urządzeń. Wystarczy podłączyć sterownik PLC do specjalnie dostosowanej do tego celu maszyny i wprowadzić poprzez komputer odpowiedni algorytm sterujący. Programowanie sterowników PLC nie jest bardzo trudne i każdy może się go spokojnie nauczyć. A warto, bo znacznie ułatwia to pracę na wielu maszynach, chociażby produkcyjnych.

Programowanie sterowników PLC jest dzisiaj praktyką powszechną, bowiem te są dzisiaj na każdym kroku obecne w wielu branżach, jak np. w mechatronicznej. Jednak nie zawsze tak było. Dopiero w na początku lat 70. XX wieku sterowniki PLC zastąpiły sztywne sieci logiczne tj. sterowanie maszynami za pomocą programu, złożonego z całej pajęczyny kabli, styczników oraz przekaźników. Pierwszy projekt sterowania za pomocą PLC, zaprezentowany w 1970 roku na wystawie obrabiarek w Chicago , był prawdziwą rewolucją. Od tamtej pory program sterowania nie był już zapisywany w zadrutowaniu, lecz w pamięci sterownika. Od tamtej pory programowanie sterowników PLC odgrywa kluczową rolę w mechatronice.

A jak dokładnie działają i na czym polega programowanie sterowników PLC? Podstawą działania tego typu mikroprocesorowych urządzeń jest praca cykliczna. Według jej założeń, sterownik wykonuje kolejno następujące po sobie nakazy. Kolejność tych nakazów jest zapisana w programie. I na tym właśnie polega programowanie sterowników PLC. Programista musi w zrozumiały dla mikroprocesora sposób zapisać rozkazy w odpowiedniej kolejności. Program musi być napisany tak, aby sterownik nie miał problemu z jego odczytaniem, ale także żeby maszyna działała na jego podstawie prawidłowo.

programowanie sterowników plc

Programowanie sterowników PLC jest czynnością, której może nauczyć się praktycznie każdy. Oczywiście znacznie pomoże tutaj wykształcenie w kierunku technicznym, a najlepiej mechatronicznym. Wiedza ogólna, zdobyta w zakresie technik sterowanie, będzie na pewno dodatkowym atutem, który przyspieszy naukę. Jednak mimo wszystko, programowanie sterowników PLC to coś co może robić każdy. Tym bardziej, że jest to niezwykle ciekawe i inspirujące.

To o czym warto wspomnieć, to fakt, że sterowniki PLC nie są już najnowocześniejszym rozwiązaniem w dziedzinie sterowania. Zostały wyparte przez dziesiątki innych podobnych, ale jednak nieco szybszych i łatwiejszych rozwiązań. Sterowników i mikroprocesorów jest przecież na rynku cała masa, a dodatkowo dzisiaj możliwe jest sterowanie maszynami z poziomu komputera panelowego lub poprzez specjalny program komputerowy. Mimo to jednak, sterowniki PLC wciąż są ważnym ogniwem w technice sterowania. Masa firm wciąż z sukcesem stosuje sterowniki PLC. Pewne ich zalety są bowiem niepodważalne i bardzo wartościowe.

Przede wszystkim sterowniki PLC charakteryzują się odpornością i niezawodnością. Ich solidność jest chyba niezastąpiona. W porównaniu z komputerami, sterowniki PLC z łatwością pokonują swojego rywala. Stanowią bowiem zdecydowanie bezpieczniejszą opcję dla firm, które po ich zastosowaniu, nie muszą martwić się o awarię sterowania maszynami produkcyjnymi. Nieco żmudne momentami programowanie sterowników PLC nie zmienia faktu, że bezpieczeństwo jest kluczowe w sterowaniu wszelkimi urządzeniami. Innym ważnym atutem sterowników PLC jest możliwość ich łatwej integracji z innymi elementami automatyki.

sterowniki plc

To bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o tworzenie skomplikowanych układów sterowniczych. Wtedy połączenie szeregu elementów automatyki jest niezbędne, a ze sterownikami PLC jest to zadanie bardzo ułatwione. Niezmiernie ważnym atutem jest wspomniane wcześniej programowanie sterowników PLC. Sterowniki te wyróżnia bowiem ich skalowalność. Oznacza to, że oferują one możliwość pisania kodu programu w tekście strukturalnym oraz możliwość kopiowania funkcjonalnych bloków programu. To znacznie ułatwia proces programowania sterowników PLC, co sprawia, że wcale nie jest on taki skomplikowany, jak początkujący mogą sądzić.

Wspomniane atuty sterowników PLC to oczywiście nie wszystkie ich pozytywne cechy. Jest ich bowiem znacznie więcej.
Podsumowując sterowniki PLC to mikroprocesorowe urządzenia, które w zasadzie całkowicie odmieniły proces sterowania urządzaniami i maszynami. Dzięki nim stało się to znacznie prostsze. I pomimo, że na rynku jest masa podobnych rozwiązań, to programowanie sterowników PLC wciąż się opłaca. Dlatego na pewno jeszcze długo będą one obecne w wielu branżach.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here