programowanie dla dzieci

Dzisiejszy świat nie mógłby istnieć bez komputerów. Wszyscy posługują się nimi po prostu bezustannie i wykorzystują je do wielu różnych celów. Komputery traktowane są jako źródła zwykłej rozrywki. Ludzie zasiadają do nich w chwilach, gdy dopada ich nuda czy monotonia i następnie oddają się graniu w ulubione gry, buszowaniu po najróżniejszych stronach czy kontaktowaniu się ze znajomymi.

Wchodzą na czaty i tam gawędzą z zupełnie nieznajomymi ludźmi

Szukają atrakcyjnych programów i później przesiadują przy nich długimi nocnymi godzinami. Komputery ułatwiają też ludziom pracę i dziś nie brakuje ich w siedzibach żadnych firm – nawet tych najmniejszych. Już bardzo małe dzieci zaczynają się nimi posługiwać i oglądają na nich ulubione bajeczki, czasem też próbując swoich sił w internetowych mini gierkach. Placówki szkoleniowe i instytucje zajmujące się edukacją zaczęły też przygotowywać dla swoich najmłodszych klientów specjalistyczne kursy – programowanie dla dzieci.

To one powoli wprowadzają maluszki do wirtualnego świata, ucząc je programowania poprzez zabawę połączoną z wartościową edukacją. Dzięki takim szkoleniom dziecko może bardzo szybko posiąść i rozwinąć specjalistyczne umiejętności, a te na pewno przydadzą mu się w dalszym dorosłym życiu.
Teoretycznie istnieje wiele innych metod na naukę programowania, ale według samych badań i przeprowadzanych analiz nie są one niestety zbyt skuteczne. Dzieci najlepiej kształcą się właśnie na takich kursach. W gronie swoich rówieśników zawsze chcą wypadać jak najlepiej, dzięki czemu nikt nie musi ich specjalnie motywować czy zachęcać do brania czynnego udziału we wszystkich lekcjach.

programowanie

Programowanie jest jedną z najważniejszych dziedzin w dzisiejszych czasach, stymulującą rozwój niemalże wszystkich pozostałych branż zawodowych. Spośród licznych pracowników to właśnie programiści mogą pochwalić się naprawdę imponującymi zarobkami. Potrzebni są dosłownie wszędzie. Poszukują ich zarówno gigantyczne korporacje, jak i małe, często rodzinne firmy, które też przecież muszą zakładać swoje strony internetowe, otwierać własne aplikacje i rozwijać swoje działalności w przestrzeni internetowej.

Nauka programowania jest korzystna dla dzieci również z innych względów. To ona uczy je bowiem logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji. Wprowadza je w świat analizy i pokazuje, jak ważne potrafią być te najmniejsze kroki, które wpływają zwykle na ostateczne końcowe efekty pracy. Dzieci same zaczynają szukać jak najlepszych rozwiązań dla swoich problemów. Uczą się je wybierać i analizować. Zaczynają być także bardziej samodzielne, bo nikt na takich szkoleniach nie podejmuje za nie żadnych decyzji.

Oczywiście prowadzący programowanie dla dzieci nauczyciel zawsze wspiera swoich uczniów i chętnie im pomaga, ale jednocześnie zachęca je do podejmowania samodzielnych działań, nawet jeśli czasem nie są one do końca poprawne. Człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach. Jeżeli dziecko samo będzie je popełniać, dowie się, dlaczego podjęło wcześniej złe decyzje i będzie w stanie ich później unikać.

Programowanie dla dzieci rozbudza również wyobraźnię maluszków

Mimo iż samym rodzicom może kojarzyć się nieraz z czymś bardzo skomplikowanym i trudnym, wbrew pozorom łączy ono naukę z czystą i beztroską zabawą. Uczące się programowania dziecko tak naprawdę wykonuje prace kreatywne. Nie tylko może zagrać w ulubioną grę, ale jeszcze do tego dowiaduje się, jak ją samodzielnie stworzyć. Dla każdego malucha będzie to niezwykle interesujące zadanie! Obecnie nawet kilkulatki zaczynają już przesiadywać przed komputerami.

dziecko i komputer

Każdego dnia wślepiają się w te wszystkie kolorowe gierki i potrafią przesiadywać przy nich długimi godzinami. Żaden rodzic nie jest w stanie oderwać swojego grającego dziecka od ekranu komputera. Zamiast jednak dawać maluchowi szlabany czy kary, lepiej zapisać je na programowanie dla dzieci.
Zainteresowany światem gier chłopczyk na pewno chętnie przyjrzy się temu, w jaki sposób powstają jego ulubione programy. Z radością stworzy też swoją pierwszą własną grę i będzie z niej niezwykle dumny. Taki kurs stanie się dla niego czystą zabawą. A przy okazji pozwoli mu na zdobycie zdecydowanie praktycznej i przydatnej w dzisiejszych czasach umiejętności.

Programowanie nie jest prostą dziedziną, dlatego najlepiej zacząć się go uczyć jak najwcześniej. Dziecko, które już od początkowych lat swojego życia będzie uczyć się obsługi wszelkich programów komputerowych, później może swobodnie rozwijać się w takich dziedzinach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here