programowanie dla początkujących

Programowanie jest jedną z najszybciej i najprężniej rozwijających się dziedzin techniki, a zarobki oferowane przez czołowe firmy sektora IT są tematem rzadko schodzącym z ust milionów osób, często w ogóle nie związanych z komputerami. Prowadzi to do wielu nieporozumień, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż zawód informatyk – programista jest pod wieloma kluczowymi względami pracą, jak każda inna tego typu.

Liczy się w niej przede wszystkim ciągła chęć poszerzania swojej wiedzy, a także pasja i zaangażowanie. Brzmi to być może ogólnikowo i niezbyt konkretnie, warto jednak przytoczyć tu dewizę krążącą wśród programistów – nikt nie wie wszystkiego. Każdy wciąż uczy się nowych języków programowania, poszerza wiedzę na temat języków już opanowanych i bierze aktywny udział w życiu społeczności programistów, aby cały czas móc śledzić nowinki technologiczne w branży IT.

Programowanie to niekończąca się przygoda, w której pierwsze skrzypce grają długodystansowcy – nie ma tu miejsca na chcących szybko zarobić duże pieniądze i czym prędzej zmienić zawód. Nie przypomina to w niczym wyjazdów sezonowych do pracy fizycznej za granicę, po których kupuje się za zarobione pieniądze materiały budowlane, stawia dom i osiada na laurach.

Aby wiedzieć, od czego zacząć karierę w branży IT, należałoby tak naprawdę przeczytać wiele książek, zasięgnąć języka u kilkunastu weteranów kodowania aplikacji, oraz mieć na swoim koncie kilka lat stażu. Oczywiście, są to wymogi niemal nie do spełnienia w młodym wieku. Nie należy się tym przejmować, trzeba próbować. Każdy sposób na pogłębienie wiedzy wpływa na nasze wybory w przyszłości, a świadomy swojego powołania programista, to ceniony programista.

początkujący informatyk

Jest kilka cech w sposób niezawodny przybliżający nas do bycia zatrudnionym przez pracodawcę z sektora IT. Przede wszystkim, należy podkreślić pewien niedoceniany przez początkujących adeptów sztuki programistycznej aspekt, jakim jest umiejętność pracy w grupie. Programowanie dla początkujących nie różni się zasadniczo od programowania dla zaawansowanych, profesjonalista różni się jednak od nowicjusza tym, że braki w wiedzy są przez niego uzupełniane znacznie szybciej. Jak było wspomniane wcześniej, nikt nie wie wszystkiego. Liczy się za to ten, kto tę wiedzę posiądzie najefektywniej. Zgrany zespół wykryje błąd w kodzie błyskawicznie, natomiast zbiór obcych sobie indywidualistów poświęci setki godzin, by na końcu stwierdzić, że nie może wytrzymać toksycznej atmosfery pełnej milczenia i sporów.

Warto więc być osobą otwartą na nowe doświadczenia, rozmowną, chętną i skorą do kontaktu z innymi. To pomoże szczególnie w początkowej fazie, gdzie każda linijka kodu jest na wagę złota, a każdy błąd traktujemy bardzo osobiście. Zbyt osobiście. Wsparcie kolegów z pracy jest w tym wypadku bezcenne, a skutkować będzie podniesieniem poczucia własnej wartości i utrwaleniem pozytywnych ścieżek postępowania – pytanie, informacja zwrotna, wdrożenie udoskonalonej metody – to podstawa.

Indywidualne poszerzanie swoich horyzontów również stawia nas półkę wyżej niż pozostałych kontrkandydatów na wymarzone stanowisko. Warto śledzić rozwój nowoczesnych technologii, aby być na bieżąco z dziedzinami bezpośrednio nas – programistów – dotyczącymi. Premiery nowych telefonów, nowe edycje systemów operacyjnych. Wszystko to nie istniałoby bez koderów i ich aplikacji. Dlatego szczególnie ważnym elementem jest, aby nie zamykać się na zmiany i na nowoczesność. Podobnie, jak nauczyciele niosą kaganek oświaty wśród uczniów, tak i programiści niosą kaganek nowoczesności w świecie od nowoczesnych rozwiązań uzależnionym.

programowanie

Uświadomienie sobie tego sprawi, że odkryjemy miejsce programowania w dzisiejszej rzeczywistości. Jest to poligon doświadczalny, pełen pionierów i poszukiwaczy złota na miarę XXI wieku. Wiele rozwiązań wypracowanych dzisiaj, będzie miało wpływ na świat za dziesięć, dwadzieścia, a nawet sto lat. Podobnie rzecz się miała ponad sto lat temu, kiedy do powszechnego użytku wchodziły samochody.
Rewolucja kulturowa, do jakiej w znacznym stopniu przyczyniły się samochody osobowe wpływa na nas do dziś, w stopniu niewyobrażalnie większym, niż u jej zarania. Będąc programistą, tworząc portale społecznościowe, internetowe kantory, oprogramowanie w inteligentnych zegarkach do mierzenia pulsu krwi – tworzymy naszą przyszłość. Warto mieć to na uwadze, składając nasze CV przyszłemu pracodawcy. Poczucie bycia kimś wyjątkowym zmotywuje nas jeszcze bardziej.

Programowanie warto zacząć od uświadomienia sobie kim się jest, oraz kim się zostanie, gdy wybierzemy ścieżkę programisty. Nie jest to droga łatwa, gdyż wymaga ciągłego doskonalenia się, lecz w zamian oferuje niezwykłą satysfakcje z bycia pionierem na miarę XXI wieku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here