kurs programowania c++

Język C++ to najbardziej popularny język do programowania aplikacji, gier oraz bardziej złożonych programów. Dzięki zastosowaniu C++ możemy programować na Windowsie, Linuxie oraz innych mniej znanych systemach operacyjnych.
Ten język umożliwia stosowanie trzech paradygmatów programowania tj. proceduralnego, obiektowego i generycznego. Cechą charakterystyczną jest wysoka wydajność kodu wynikowego oraz łatwość korzystania z bibliotek. C++ jest również niezależny od konkretnej platformy sprzętowej -dzięki temu możemy zagwarantować wysoką przenośność kodów źródłowych.

Co ciekawe, C++ został stworzony przez Bjarne Stroustrupa – było to rozszerzenie języka C o obiektowe mechanizmy abstrakcji danych oraz silną kontrolę typów. Język C++ jest standaryzowany przez ISO.
Żyjemy obecnie w świecie, gdzie programowanie spotykamy na każdym kroku. Zrozumienie oraz płynne posługiwanie się językiem C++ to bardzo poszukiwana umiejętność na rynku pracy. W pracy informatyka gwarantuje właściwie natychmiastowe zatrudnienie oraz odpowiednie zarobki.

Warto zacząć swoją przygodę z programowaniem od poznania własności języka, na którym będziemy pracować. Pierwszą, jedną z najważniejszych cech jest wieloparadygmatowość. Umożliwia to stosowanie jednocześnie różnych stylów programowania (np.. obiektowe, generyczne). Dzięki korzystaniu z tego języka programowania, mamy również możliwość bezpośredniego zarządzania pamięcią. Posiada również elementy dynamicznej kontroli typów.
Język C++ ma również kilka nowych cech, są nimi:
– klasy (funkcje składowe, dziedziczenie i polimorfizm),
– obiekty (instancje klas),
– dziedziczenie cech,
– destruktory (funkcja wywołana niejawnie przed usunięciem obiektu).

Dobrym rozwiązaniem będzie kurs programowania c++, który wprowadzi adepta w środowisko C++ oraz nauczy sprawnie programować.
Kurs powinien rozpocząć się od wyboru odpowiedniego środowiska. Warto wybrać środowisko programistyczne wraz z kompilatorem.

informatyk w pracy

Kompilator jest to program, który służy do przetłumaczenia języka C++ na język maszynowy, czyli taki, który zostanie zrozumiany przez komputer. Środowiskiem zaś nazywamy aplikację, która służy do tworzenia i modyfikowania programów. Używamy jej również do testowania napisanych przez nas programów. Na przestrzeni ostatnich lat można wybrać kilka najlepszych środowisk do programowania: Dev-C++, wxDev-C++,Code::block,Visual C++.

Kompilacja to proces, w którym tłumacz się kod źródłowy na kod maszynowy.
Kurs programowania c++ powinien być zrozumiały, ale również wymagający w stosunku do uczącego się.
Warto rozpocząć od budowy programu. Należy zapamiętać, że każdy program ma swój początek i koniec -początek jest zawsze tylko jeden, w przeciwnym wypadku doprowadziłoby to do zamieszania i system operacyjny nie wiedziałby, gdzie ma zacząć wykonywać swoje operacje. Zaś koniec programu może występować w kilku różnych miejscach programu.

Co więcej, komputer to urządzenie sekwencyjne

Wielozadaniowość stała się codziennością dopiero na przestrzeni lat. Jednak pisząc program, nie musisz się nad tym zastanawiać – system operacyjny będzie w stanie sam przydzielić mu niezbędne zasoby (jak np. pamięć).
Kurs programowania c++ powinien się rozpocząć od utworzenia pliku źródłowego. Ten proces wykonuje się poprzez wejście w menu File i wybranie pozycji New, następnie Empty File. Warto również zapamiętać skrót klawiszowy, który odpowiada za zapisywanie pliku – CTRL+S. Warto, aby weszło to nam w nawyk (zapisywanie pliku co jakiś czas w trakcie pracy) – dzięki temu unikniemy możliwości utracenia dotychczas napisanego programu.

programowanie c++

Ważnym elementem nauki poprzez kurs programowania c++ powinno być zwrócenie uwagi na dyrektywy. Są to wszystkie wiersze rozpoczynające się # – są to właśnie dyrektywy preprocesora. Najważniejszą dyrektywą jest #include<…>, dzięki której możemy dołączać pliki do własnego programu. Możemy wykorzystać tę dyrektywę wielokrotnie. W miejsce wykropkowane wstawiamy biblioteki – takie jak np. cstdio, która jest biblioteką standardową i umożliwia pracę z konsolą, czyli wpisywanie komunikatów oraz interakcja z użytkownikiem.

Jedną z najbardziej podstawowych funkcji, którą poznajemy już na samym początku jest funkcja printf, która służy do wypisywania tekstu na ekranie. Należy pamiętać, że tekst, który chcemy napisać trzeba zapisać w podwójnych apostrofach.
Kurs programowania c++ umożliwi naukę od samych podstaw jednego z najpopularniejszych języków oraz doszkoli już nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Warto poświęcić nieco czasu na dobre poznanie podstawowych komend oraz funkcji, które występują w programach utworzonych przy pomocy C++.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here