Konto maklerskie na platformie tradingowej

Jedynym narzędziem pozwalającym na swobodny obrót papierami wartościowymi oraz innymi instrumentami finansowymi w Rzeczypospolitej Polskiej jest konto maklerskie (rachunek inwestycyjny, rachunek maklerski). Może być ono założone w stacjonarnym domu maklerskim, jednak rozwój cyfryzacji w połączeniu z ograniczeniami wynikającymi z sytuacją epidemiologiczną spowodował, iż aktywność inwestorów przeniosła się do świata wirtualnego.

  • Konto maklerskie – co to?
  • Czy konto maklerskie na platformie jest legalne?
  • Kto może założyć konto maklerskie?
  • Do czego upoważnia konto maklerskie?

Czym jest konto maklerskie? 

Rachunek maklerski jest miejscem przechowywania i obrotu papierami wartościowymi, między innymi akcji spółek dopuszczonych do obrotu publicznego (giełdowego).

W przypadku platformy tradingowej przybiera to postać zapisu elektronicznego, odpowiednio zaszyfrowanego i udostępnianego wyłącznie upoważnionym przez inwestora osobom.

Konto maklerskie na platformie – przepisy

Działalność platform inwestycyjnych, a dokładniej obrót instrumentami finansowymi w sieci jest zdefiniowana w polskim systemie prawnym jako handel algorytmiczny. To ważna informacja dla tych, którzy chcą mieć pełną gwarancję bezpieczeństwa środków zgromadzonych na koncie maklerskim.

Handel algorytmiczny to w dużym skrócie nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych przy pomocy algorytmu komputerowego.

Istotnym, dodatkowym zabezpieczeniem jest posiadanie przez brokera obsługującego platformę licencji bankowej potwierdzającej, iż usługodawca podlega stałej kontroli nadzoru finansowego, a jego obecność na rynku ma charakter stały.

Kto może założyć i korzystać z konta maklerskiego?

Konto maklerskie jest dostępne dla każdej osoby fizycznej bądź prawnej. W każdym przypadku warunkiem niezbędnym jest zdolność do podejmowania czynności powodujących stałe skutki prawne (umowy handlowe).

Inwestor indywidualny musi być osobą pełnoletnią. Niezbędne będzie też posiadanie rachunku bankowego, jako miejsca przechowywania środków zgromadzonych na koncie maklerskim.

Konto maklerskie na uznanej platformie – korzyści

Zanim w ogóle inwestor zacznie zgłębiać tajniki indeksów giełdowych, profesjonalny broker zaproponuje wersję demo. Dopiero po zapoznaniu się z możliwościami i sposobem funkcjonowania platformy tradingowej, co w każdym przypadku jest zalecane, gracz rozpocznie swoją przygodę z wielką finansjerą.

Uznana platforma tradingowa umożliwia:

  • Dostęp do globalnego rynku
  • Nowoczesne, spersonalizowane narzędzia inwestycyjne;
  • Możliwość handlu licznymi klasami aktywów;
  • Stałe wsparcie eksperckie.

Z czasem przyjdzie czas na zmianę typu konta, na zaawansowane narzędzia analityczne, profesjonalne serwisy informacyjne i wiele innych udogodnień mających na celu poprawę wyników i wzrost satysfakcji inwestora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here