jak zacząć programować

Kiedy człowiek przygląda się temu, w jaki sposób świat wyglądał jeszcze kilkanaście lat temu, a jak wygląda dziś to nie ma wątpliwości, że przede wszystkim mamy do czynienia z niezwykle szybkim postępem w sektorze technologicznym. Świat nowych technologii przeżywa bardzo dynamiczny rozwój, wprowadzane są coraz nowsze rozwiązania. Technologia wkracza w coraz to nowe dziedziny życia, co jeszcze do niedawna wydawało się abstrakcją i było domeną jedynie filmów fantastycznych.

Dziś już nikogo nie dziwi na przykład powstawanie skomplikowanych urządzeń, które monitorują stan zdrowia, podstawowe parametry, pomagają wykrywać jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Im bardziej rozwija się technologia, tym większe jest zapotrzebowanie na programistów. Każde bowiem urządzenie trzeba odpowiednio zaprogramować, aby mogło działać w sposób, w jaki ktoś zaplanował. Mówi się o tym, że cały czas na rynku dostępnych jest zdecydowanie mniej programistów niż wynosi aktualne na nich zapotrzebowania.

Dobry programista jest w cenie

Nic więc dziwnego, że coraz większa rzesza młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie nauki programowania. Zawód programisty od wielu lat nieustannie wskazywany jest jako jeden z zawodów przyszłości. Póki co wydaje się, że nic nie zapowiada tego, aby to zapotrzebowanie mogło zmaleć. Wręcz przeciwnie. Prognozy mówią o tym, że coraz więcej firm będzie szukać programistów, aby ci wprowadzili w życie wiele usprawnień, które tym firmom zagwarantują znacznie większe i szybsze zyski finansowe. Co najważniejsze będą gotowe zapłacić za to odpowiednio wysoką kwotę.

zacząć programować

Wiele młodych osób jest zainteresowane nauką, ale często nie wiedzą jak zacząć programować. Na szczęście rozwój technologiczny jest ich dużym sprzymierzeńcem. Dawnej, aby zostać programistą trzeba było poświęcić naprawdę bardzo dużo czasu na naukę. W dodatku nie było tak łatwo z dostępem do materiałów szkoleniowych. W dzisiejszych czasach dzięki stałemu rozwijaniu się Internetu można znaleźć mnóstwo szkoleń, kursów i książek, które uczą programowania.

Wiele z nich udostępnianych jest zupełnie za darmo

I najczęściej są to naprawdę wysokiej jakości materiały, z których można zdobyć rzetelną wiedzę oraz umiejętności. Na początku drogi nie trzeba więc poświęcać ani złotówki, aby nauczyć się programowania. Można zacząć się tego uczyć w zaciszu własnego domu, w wygodnym miejscu i we własnym tempie.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju szkolenia, choćby i były najlepsze nie są w stanie zrobić programisty z kogoś, kto tylko je obejrzy. Dają one naprawdę dobre podstawy, ale programistą zostaje się przede wszystkim poprzez praktykę. Dlatego należy zadbać o to, aby wykonywać jak najwięcej ćwiczeń praktycznych.
Oczywiście wiadomo, że osoba początkująca nie jest w stanie samodzielnie stworzyć skomplikowanego programu. Na początku swojej drogi nauki programowania będzie się raczej uczyć tworzenia krótkich poleceń, prostych skryptów.

Dużą zaletą zarówno dla osób, które dopiero się uczą programowania, jak i dla tych, które zajmują się programowaniem zawodowo, jest fakt, że obecnie w internecie można znaleźć wiele gotowych kodów, które wystarczy jedynie dopasować do swoich potrzeb i je ewentualnie ulepszać.

programista

Dawniej programista musiał tworzyć wszystko w zasadzie od zera

Dziś myśląc o rozwiązaniu danego problemu może wyszukać w internecie jak poradzili sobie z danym tematem inni zawodowcy. Wiele kodów udostępnianych jest powszechnie na zasadzie wolnej licencji. Można więc w dowolnym zakresie wykorzystywać je w swojej pracy jako programista. Dzięki temu programowanie staje się coraz prostsze oraz szybsze.

Aktualnie w programowaniu duże znaczenie stawia się przejrzystości kodu. Dzięki temu, że nie trzeba już tak dużo czasu poświęcać na pisanie kodu od podstaw, można przyłożyć więcej uwagi temu, aby był on jak najbardziej przejrzysty oraz zwięzły. Niezwykle istotne jest to, aby ciągle mieć na uwadze umożliwienie łatwej rozbudowy kodu w przyszłości. Wszystko po to, aby, jeśli zajdzie taka potrzeba, łatwo można było odnaleźć fragment kodu, który odpowiedzialny jest za wykonanie konkretnej czynności.

Jest to również ważne dlatego, że obecnie nad danym programem może pracować jednocześnie duża ilość programistów. W dodatku przy bardzo skomplikowanych projektach może się okazać, że współpracować muszą ze sobą specjaliści, którzy pracują z zastosowaniem wielu różnych języków programowania, albo tworzą programy przeznaczone na konkretne platformy lub urządzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here