Dlaczego planowanie kosztów produkcji jest ważne dla Twojego przedsiębiorstwa?

Podejmując się zadania wyprodukowania określonego towaru musimy uwzględnić nie tylko koszt materiałów, mediów i pracowników niezbędnych do procesu, ale także finalną cenę dla klienta, w jakiej chcemy się zmieścić. Dlatego tak ważne jest, aby bilans wydatków i zysków wykonywać jeszcze przed rozpoczęciem samej produkcji.

Kalkulacja technologiczna

Szacowanie kosztów procesu produkcyjnego opiera się o tzw. kartę technologiczną produktu, który planujemy wytworzyć. Nie wszystkie wyroby mają taką kartę – dla tych, której im brak, wyceny dokonuje się na podstawie opisu. System klasy ERP umożliwia zestawianie, porównywanie i analizowanie wszystkich niezbędnych danych w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej ułatwić proces szacowania kosztów, dzięki czemu można przeprowadzić go sprawniej.

Dodatkowe raporty dla twojej wygody

Jeżeli korzystamy z dobrej jakości oprogramowania, możemy liczyć na szereg ułatwień i dodatkowych rozwiązań, które mają na celu udoskonalić wynik, jaki otrzymamy w wyniku planowania kosztów. Jednym z takich narzędzi jest raport PreInPost, który umożliwia zestawienie ze sobą różnych wartości celem poddania ich analizy. Do zmiennych tych zaliczamy koszt wytworzenia wyliczony szczegółowo z uwzględnieniem uwag technologa, koszt wytworzenia ustalony w toku kalkulacji oraz faktyczny koszt wytworzenia produktu.

Program pomoże w obróbce danych

Jedną z większych zalet systemu klasy ERP jest wsparcie człowieka w planowaniu kosztów produkcji dzięki szeregowi działań i analiz, jakim poddawane są wprowadzone do programu dane. Możemy analizować dowolne dane na dowolnym poziomie szczegółowości, a także sprawdzić, jak bliskie rzeczywistości są otrzymywane przez nas wyniki. Jest to również świetne narzędzie do wykrywania i usuwania problemów, jakie mogą pojawić się na etapie planowania kosztów, jak np. oszacowana zbyt duża ilość niezbędnych półfabrykatów, nader optymistyczny plan obciążenia maszyn i ich operatorów pracą czy zbyt krótki czas przeznaczony na produkcję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here