zarobki programisty

Ostatnich kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat można określić jako niezwykle dynamiczny i intensywny rozwój w sektorze technologicznym. Porównując to, jak wyglądał świat oraz jak żyli ludzie kilkadziesiąt lat temu oraz jak to wygląda dziś dostrzec można bardzo wiele zmian. Jest to spowodowane głównie przez to, że technologia wkracza coraz dynamiczniej do coraz to nowych obszarów życia. To co jeszcze do niedawna można by było uznać za domenę jedynie filmów fantastycznych, powoli staje się rzeczywistością.

Wraz z rozwojem technologii rośnie także zapotrzebowanie na programistów. O ile nie trzeba mieć zdolności programistycznych, żeby wymyślić jakieś urządzenie czy sprzęt, o tyle nie jest możliwe, aby zaprogramować jego działanie bez posiadania wiedzy i doświadczenia w programowaniu. Coraz więcej młodych osób decyduje się na podjęcie nauki programowania. Często zaczynają to robić samodzielnie we własnym zakresie już nawet na etapie liceum.

Najczęściej kontynuują później naukę na studiach. Jedną z głównych motywacji, oprócz dużego zapotrzebowania, są oczywiście zarobki programisty. Ze względu na dużą ilość wolnych wakatów i ciągły rozwój w tej branży, pracodawcy są gotowi dobrze zapłacić, żeby tylko zdobyć specjalistę w wymaganej dziedzinie. Dzięki temu mają szansę nie tylko szybciej rozwinąć produkt i wprowadzić go na rynek, ale także zapewnić sobie duży sukces. A olbrzymią część tego sukcesu stanowi dobry zespół programistów.

Oczywiście to ile zarabia programista zależeć będzie od bardzo wielu czynników

komputer programisty

Istnieje bardzo wiele języków programowania. Zazwyczaj programiści specjalizują się w jednym lub co najwyżej kilku z nich. Nie ma programistów, którzy znaliby bardzo dobrze wszystkie możliwe języki programowania. Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba to są w stanie się tego nauczyć, ponieważ wiele z nich jest do siebie w dużym zakresie podobnych. Niemniej jednak na ogół specjalizują się w wybranych przez siebie językach programowania.

W zależności od tego jak wielu specjalistów zajmuje się programowaniem w danym języku oraz ile jest ofert pracy dla nich, różnie będą prezentować się ich zarobki. I tak na przykład osoby, które głównie zajmują się html, css czy php, a więc językami, które używane są przy budowie stron internetowych, zarabiają mniej niż na przykład ich koledzy, którzy postawili na .NET czy też C#. Bierze się to stąd, że liczba specjalistów w tej dziedzinie w ostatnich latach wzrosła. W dodatku coraz częściej budowa stron możliwa jest bez szczegółowej wiedzy na temat programowania, więc mniejsze jest też zapotrzebowanie na usługi specjalistów.

Oprócz języka programowania na zarobki duży wpływ wywiera także doświadczenie oraz umiejętności. Nawet, jeśli skończy się najlepsze kursy i studia, to nie gwarantuje jeszcze bycia dobrym i dobrze opłacanym programistą. W tym zawodzie liczy się przede wszystkim praktyka. Trzeba więc w trakcie nauki przykładać bardzo dużo uwagi do tego, by wykonywać jak najwięcej zadań praktycznych. Na samym początku będą to jakieś krótkie polecenia czy skrypty, ale z czasem także samodzielne stworzenie programu czy aplikacji nie będzie stanowiło problemu.

Warto samemu sobie stawiać jakieś wyzwania i realizować wymyślone przez siebie projekty. To z pewnością będzie stanowiło duży plus dla pracodawcy. O ile osoba, która skończyła dopiero studia i nie może pochwalić się zbyt dużym doświadczeniem, może liczyć na zarobki na poziomie 3000 zł miesięcznie, o tyle po kilku czy kilkunastu latach pracy kwota ta może sięgać nawet 20 czy 30 tys. Tak na prawdę wysokość zarobków programistów wydaje się nie mieć górnego limitu.

zarobki programisty w IT

W najlepszej sytuacji wydają się być tak naprawdę osoby, które postawiły na własną działalność, a ich produkty cieszą się dużym zainteresowaniem. Oczywiście nie zawsze jest to takie proste do zrealizowania. Dlatego wielu programistów jest zatrudnianych przez firmy. Najlepiej się opłaca nawiązać współpracę z dużą, międzynarodową firmą.
Dzięki temu można zdobyć najwyższe zarobki, ponieważ takie firmy stać na to, aby dobrze opłacać swoich pracowników. W nieco gorszej sytuacji są programiści, którzy pracują w mniejszych firmach, w małych miastach. Produkowane przez tą firmę produkty czy usługi nie cieszą się aż taką popularnością na rynku, więc też mniejsze mają możliwości, by dobrze wynagradzać programistów.

Bez względu jednak na to wszystko bycie programistą się opłaca i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach zapotrzebowanie na ich usługi miałoby zmaleć. Wręcz przeciwnie – przewiduje się rosnące zapotrzebowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here