Czym jest farma fotowoltaiczna

Panele fotowoltaiczne, które służą do – najprościej rzecz ujmując – przechwytywania promieni słonecznych, a następnie zamiany ciepła w energię elektryczną, zwykle montowane są na dachach domów wolno stojących bądź budynków gospodarczych. Czasami jednak panele montowane są nie na dachu, a w ziemi. Jeśli obok siebie ustawionych jest kilkadziesiąt, a nawet kilkadziesiąt ich sztuk, to mamy do czynienia z farmą fotowoltaiczną. Czym dokładnie jest farma fotowoltaiczna i kiedy warto ją założyć?

Schemat działania fotowoltaiki

Działanie zarówno fotowoltaiki, która montowana jest na dachach domów, jak i farm fotowoltaicznych, jest takie samo. Zadaniem paneli jest bowiem przechwycenie promieni słonecznych, a następnie zamiana ciepła na energię elektryczną, która zasila wiele urządzeń użytkowanych w gospodarstwach domowych czy w firmach. Niemniej jednak prywatna instalacja fotowoltaiczna służy jedynie zaspokojeniu potrzeb domowników lub pracowników na energię, tymczasem farma fotowoltaiczna służy celom zarobkowym.

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Farmę fotowoltaiczną zawsze zakłada się przy pomocy wyspecjalizowanej firmy. Powinna ona przede wszystkim dobrać odpowiedni rodzaj paneli, a także zatwierdzić podłoże, na którym mają być one zamontowane. Farmy fotowoltaiczne najczęściej powstają na nieużytkowanych gruntach rolnych, choć nie jest to regułą. To, gdzie dokładnie może powstać farma fotowoltaiczna, bliżej określają przepisy prawa. Farma nie powinna kolidować z planem zagospodarowania przestrzennego. Co istotne, nie można wybudować farmy fotowoltaicznej na cudzym gruncie – jej właściciel musi być również właścicielem ziemi. Firm, które specjalizują się w montażu instalacji fotowoltaicznych działa obecnie na rynku wiele, jednak tylko niektóre z nich zajmują się zakładaniem farm. Warto więc wybrać do współpracy podmiot, który posiada odpowiednie doświadczenie i przeszkolonych pracowników.

Kiedy warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną?

Sprzedaż energii, którą pozyskamy za pomocą farmy, można rozpocząć po uzyskaniu stosownych zezwoleń i koncesji. Sama inwestycja pochłania spore środki finansowe, niemniej jednak istnieje możliwość otrzymania dotacji. Inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto dysponuje stosunkowo wysokim kapitałem, a co więcej chciałby założyć w miarę pewny biznes. Słońce bowiem świecić będzie zawsze, natomiast ludność i przedsiębiorstwa zawsze będą zgłaszać duże zapotrzebowanie na energię elektryczną – eksperci szacują, że z roku na rok będzie ono coraz większe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here